ORYANTİRİNG

Oryantiring Nedir?

 

Oryantiring, genelde ağaçlık alanlar ve ormanda yapılan bir doğa sporudur. Bununla beraber şehiriçi parklar, kampüsler ve hatta okul bahçeleri başlangıç seviyesindeki antrenman ve aktiviteler için çok ideal ortamlardır. Özel çizilmiş, okunması kolay haritalarla yapılır.

 

 

 

Bir oryantiring parkuru bir çok kontrol noktasının verilen sıra ile en kısa zamanda dolaşılmasından ibarettir. İki hedef arasında izlenecek rotanın seçimi herkesin kendi sorumluluğudur. Oryantiring, seçilen rotayı takip etmek için sürekli bir konsantrasyon gerektiren bireysel bir spordur.

 

Oryantiring’in Faydaları

 

Bu spor katılanlara çok şey verir. Birçok ülkede ilköğretim ve lise seviyesi müfredatlarında yer alır.

 

Bu spor için söylenenlerin bazıları şöyle sıralanabilir:

 

Kavramsal Faydaları

 

Temelde yön bulma ile ilgili bir spordur. Harita okuma, pusula ile açı alma ve takip etmeyi sürekli kullanmak gerekir.

Sürekli olarak sporcunun elindeki bilgileri yorumlamasını gerektirir, özellikle haritadan araziye uyarlayarak yorum yapılır.

 

 

Fiziksel Faydaları

 

Genelde Oryantiring koşarak yapılır. Kardiovasküler dayanıklılık ve genel kondisyon arazide hızla ilerlemenin olumlu yan etkileridir.

Aktivitede başarılı olmak için hızlı, çevik ve kuvvetli olmak gerekir. Kişi sürekli bu yönlerde gelişme kaydeder.

Bu sporun temel özelliği, içerdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olmasıdır. İşin içinde harita okumak olduğunda insan genellikle daha fazla antrenman yapmaya ve daha uzun koşmaya başlıyorlar.

 

 

Sosyal ve Bireysel Faydaları

Bu sporun bütün türlerinin kişilerin bireysel ve sosyal özelliklerini geliştirdiği uzun bir zamandır kabul edilmektedir. Aktivite ister yarışma sporu, ister eğlenceli vakit geçirme veya macera yoğunluğu yüksek bir etap şeklinde düzenlensin, kişisel gelişim için çok değerlidir. Oryantiringin faydaları çok çeşitli olabilir: Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Sporcular kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın insanda bıraktığı duygu “gerçekten” başardığıdır. Gençler vücutlarının fiziksel ihtiyaçlarına genellikle cevap verir: Oryantiringe genç yaşta başlayanların çok azı sigara kullanır. Oryantiringciler sürekli olarak hedef ve isteklerini net bir şekilde düşünmeye, bunlara ulaşmak için sistemli olarak çok çalışmaya, taş üstüne taş koymaya yönlendirilir. Bu spor, özellikle büyük şehirde büyüyen,insanların doğayla tanışmasına vesile olur. Ailece yapmaya çok uygun bir aktivitedir: Ailenin bütün bireyleri kendilerine uygun zorlukta bir parkura katılabilir. Aile içi iletişim ve paylaşımı destekler. Oryantiring için gerekli malzemeler hem azdır, hem de pahalı olmayan bir listedir. Güvenlik prosedürleri gayet gelişmiştir, orman ve parkların kontrollü bölümlerinde yapılır; bu ağaçlık alanlar çok kötü hava koşullarında bile oldukca koruyucudur. Birçok alan oryantiring yapmaya uygundur: Büyük parklar ve hatta bir çok okul bahçesi ilk tanışma aktiviteleri ve temel eğitimler için uygundur.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır Kayserkaya Dağ Evleri -  Şirince